Bohaterowie

W walce z nowotworami piersi

dr inż. Joanna Bauer

Badaczka zajmująca się inżynierią biomedyczną. Pracuje w Katedrze Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. 

Od ponad 18 lat prowadzi multidyscyplinarne krajowe i międzynarodowe projekty badawcze z zakresu medycyny predykcyjnej, prewencyjnej i spersonalizowanej. 

W 2020 r. kierowany przez nią zespół naukowców zdobył Grand Prix konkursu Innovation Radar Prize. Doceniono w ten sposób badania nad nanomateriałami, które mogą usprawnić diagnostykę i leczenie nowotworów piersi.

Projektant wyjątkowych mostów

prof. dr hab. inż. Jan Biliszczuk

Ekspert w dziedzinie inżynierii mostowej. Pracuje na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Jest praktykiem i wykładowcą akademickim.  

Zaprojektował ponad 50 obiektów mostowych, w tym  tak innowacyjnych w skali świata przepraw jak np. kładka dla pieszych z drewna klejonego nad Dunajcem w Sromowcach Niżnych (która ma najdłuższe w swojej klasie przęsło na świecie) czy oryginalnie ukształtowany most Rędziński we Wrocławiu. 

Jest także współautorem projektów modernizacji mostu Grunwaldzkiego, Hali Stulecia czy mostu Sikorskiego we Wrocławiu. 

Badaczka rozwoju miast

dr Anna Brdulak

Specjalistka w dziedzinie zarządzania. Analityczka rynku. Wykładowczyni na Wydziale Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, 

Naukowo zajmuje się zarządzaniem inteligentnymi miastami (w tym Internetem Rzeczy), strategiami zrównoważonego rozwoju i zarządzaniem ludźmi w organizacji. Opracowuje i wspiera w tworzeniu programów ukierunkowanych na poprawę jakości życia mieszkańców obszarów miejskich. Współredaktorka książki o miastach „Happy City – How to Plan and Create the Best Livable Area for the People”. 

Wspólnie z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych współtworzyła Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji. 

Specjalista od elektromobilności

dr hab. inż. Mateusz Dybkowski, prof. uczelni

Ekspert w zakresie automatyki napędu elektrycznego. Wykładowca na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej w Katedrze Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych.

Zajmuje się m.in. układami napędowymi o zwiększonym stopniu bezpieczeństwa, napędami bezczujnikowymi, identyfikacją obiektów sterowania, zastosowaniami PLC i robotów przemysłowych czy napędami pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

Kierował i uczestniczył w wielu projektach badawczych i rozwojowych.

Opiekun kierunku Elektromobilność na Politechnice Wrocławskiej.

Kosmos potrzebuje skali mikro

prof. dr hab. inż. Jan Dziuban

Specjalista w dziedzinie nano- i mikroinżynierii oraz nano- i mikrosystemów. Pracuje na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej. 

Od wielu lat organizuje i prowadzi krajowe i międzynarodowe projekty na rzecz przemysłu oraz obronności kraju.  

Pomysłodawca Polskiej Misji na Marsa, buduje zminiaturyzowane instrumenty kosmiczne wykorzystujące technikę mikrosystemów.

Kierowane przez profesora zespoły badaczy tylko w ostatnich latach opracowały rodzinę mikroreaktorów chemicznych dla fabryki nitratów typu desk-top, komórki optyczne MEMS dla cezowego mikrozegara atomowego czy wysokopróżniowe rubidowe komórki samo-pompujące się dla spetroskopii zimnych atomów. 

Inżynier środowiska

dr inż. Joanna Ludwiczak

Specjalistka w dziedzinie inżynierii materiałowej. Wykładowczyni na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Pracuje w Laboratorium Zaawansowanych Materiałów Polimerowych i Recyklingu. 

Bada materiały polimerowe, biotworzywa i kompozyty, a także analizuje proces recyklingu.

Aktualnie pracuje m.in. nad opakowaniami z biodegradowalnych materiałów pochodzących z surowców odnawialnych, dzięki którym będzie można dłużej przechowywać żywność (to projekt, który realizuje wspólnie z naukowcami z Portugalii i Cypru). 

Architekt papieru

dr inż. arch. Jerzy Łątka

Architekt, projektant, wykładowca akademicki. Pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, a doktorat obronił na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Delft. 

Zajmuje się możliwościami wykorzystania papieru i jego pochodnych w tworzeniu nowatorskich konstrukcji, a także architekturą tymczasową, pomocową i społeczną. 

W 2013 r. wraz z Shigeru Ban Architects i Voluntary Architects Network brał udział w projekcie i realizacji pomocowego przedszkola Paper Nursery School w mieście Yaan w Chinach.  

W ramach Europejskiej Stolicy Kultury razem ze studentami stworzył pierwszą w Polsce jednostkę mieszkalną wykonaną z komponentów papierowych – „Domek z Kart / House of Cards”. 

Geoinżynier z kosmicznym marzeniem

dr inż. Katarzyna Łuszczek

Badaczka meteorytów. Pracuje na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. 

Pozaziemskim skałom poświęciła swój doktorat, badając meteoryty pod kątem geologii i zasobów złóż metali. Ostatnio – wspólnie z naukowiec z Uniwersytetu w Oslo – przeanalizowała chondryty typu H (meteoryty najczęściej znajdywane na Ziemi), mierząc ich masową zawartość miedzi.

Dzięki temu udowodniła, że „zszokowana” asteroida (czyli taka, która zderzyła się z inną planetoidą) może zawierać od 20 do 50 proc. tego surowca w czystej formie. Oznacza to, że pozyskiwanie miedzi z takiej skały będzie bardziej opłacalne – z ekonomicznego i środowiskowego punktu widzenia – niż z innych kosmicznych skał.

Inżynier pojazdów przyszłości

mgr inż. Monika Magdziak-Tokłowicz

Doktorantka w Katedrze Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Naukowo zajmuje się ergonomią pojazdów, silnikami spalinowymi, termodynamiką i pojazdami elektrycznymi. Prowadzi badania profilów jazdy kierowcy, badania eksploatacyjne pojazdów oraz SMG-zużycia paliwa, a także badania kierowców w symulatorze pojazdu ciężarowego i autobusu.

Opiekuje się kołem naukowym budującym kolejne pojazdy o nazwie LEM, czyli Lekkie Motocykle Elektryczne.

Chemik rozwijający wyjątkową technologię

dr hab. inż. Marcin Poręba, prof. uczelni

Badacz rozwijający nowatorskie technologie w dziedzinie chemii biologicznej. Pracuje na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej.

Jako pierwszy na świecie połączył małocząsteczkowe markery chemiczne z cytometrią masową.  W ten sposób rozwija nową technologię służącą do analizy aktywności poszczególnych enzymów w układach biologicznych. Dzięki temu pracuje właśnie nad prolekiem, który będzie niszczył komórki nowotworowe. 

Wspólnie z prof. Marcinem Drągiem założył pierwsze w Polsce laboratorium cytometrii masowej, działające na Politechnice Wrocławskiej.

Badacz technologii przyszłości

dr hab. inż. Kamil Staniec, prof. uczelni

Specjalista w dziedzinie informatyki technicznej i telekomunikacji. Wykładowca na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej. 

Zajmuje się bezprzewodowymi sieciami sensorowymi (WSN), systemami Internetu Rzeczy (IoT), modelowaniem propagacji fal radiowych i modelowaniem bezprzewodowych sieci krótkozasięgowych WLAN. 

Ekspert rynku energii

prof. dr hab. inż. Rafał Weron

Jeden z wiodących światowych ekspertów w dziedzinie prognozowania na rynku energii. Wykładowca na Wydziale Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.

Specjalizuje się w badaniach dotyczących rynku energii elektrycznej, przede wszystkim krótkoterminowym prognozowaniem cen, ale również przewidywaniem zapotrzebowania na energię oraz wielkości produkcji ze źródeł odnawialnych (OZE).

Naukowo interesuje się także m.in. ekonomią i statystyką obliczeniową, uczeniem maszynowym czy inżynierią finansową.

Konsultant firm finansowych, energetycznych i informatycznych.